Megközelítése

 

Székelyudvarhelyről Csíkszereda irányába indulva, Fenyédnél eltérünk balra a Gyergyó felé vezető útra. Küküllőkeményfalva, majd Zetelaka után, Zeteváraljánál elhagyjuk a műutat. Jobbra kanyarodva az Ivó völgyén haladunk körülbelül 10 km-t, majd ismét jobbra kanyarodva a Filió patak völgyén, erdőkitermelő úton, újabb 9,7 km után elérjük a menedékházat.

FIGYELEM! Ivóban, a Kolping tábor és a turistafogadó közti széles autóbusz-fordulót elhagyva, 50 méter után az út kétfelé ágazik. A bal oldali úton kell továbbhaladni a következő 1 km-re levő eltérőig. Ezen kanyarodunk jobbra.

A Kolping tábort elhagyva jobbra kanyarodunk, és az előbbiekben említett Magasbükki erdőkitermelő úton haladunk tovább, körülbelül 8 km után az út véget ér. Innen csak gyalogosan, az erdő között, a Súgó patak mentén érhetjük el a „Nagy Mihály” és „Súgó” sípályák alját, majd az utóbbin felgyalogolva a menedékházakat.

 

Kirándulás a Nagy-csúcsra

 

 

A menedékház melletti ösvényen indulva kiérünk a nyeregbe. Innen balra kanyarodva borókafenyők közt haladva 30 perc alatt elérhetjük a Madarasi Hargita 1801 m magas, domború, füves – télen havas – csúcsát. Szép idő esetén csodálatos kilátást biztosít a négy égtáj felé.

 

Kirándulás a Mihály–havasra

 

 

A turistatelepről indulva a Súgó-pálya felső részén leereszkedve elérjük az erdőt. Enyhén balra tartva nyáron szekérúton, - télen gyalogösvényen – 20-30 perc alatt felérünk a Mihály-havas 1685 m magas csúcsára. Bár nyugati irányba a magasra nőtt fenyves gátolja a kilátást, észak, kelet és déli irányba szép kilátás nyílik a környező hegyekre, völgyekre. Innen látható legszebben a Madarasi plató a turistaházakkal, valamint a Nagycsúcs.

 

Kirándulás a vízeséshez

 

 

A menedékház melletti ösvényen (mely a csúcsra is vezet) haladva felmegyünk a nyeregbe. A széles tisztáson bal kéz felé van a csúcsra vezető ösvény, jobb kéz felé jól láthatók a Hargita fürdőre vezető jelzőoszlopok. Előre (enyhén jobbra tartva) átvágunk a Rákosi – sáténak nevezett széles tisztáson, majd egy ligeterdő mellett elhaladva fenyőerdőbe érünk. Innen a patak folyását követve ereszkedünk lefelé, míg elérjük a vízesést. Körülbelül egyórás út.

 

Súgó pálya

 

 

A legismertebb sípálya. A menedékházhoz közel eső, „kényelmes” pálya. Nyugati fekvése miatt, főként az alsóbb szakaszain, sokáig megmarad a hó. Hossza 700 méter, szintkülönbség 90 méter. Felső fele tetszés szerint szélesíthető, enyhén lankás, kitűnő feltételekkel kezdők, tanulók, gyerekcsoportok oktatására. A széles tisztásról bekanyarodva az erdő közé folyamatosan keskenyedik, és egyre meredekebbé válik. Az alsó fele már haladó sízőknek való, a végén, a „fal”-nak nevezett meredek szakasz a Mihály-havassal való találkozásik már nehéz pályarész. Bár az állandó, kényelmes sífelvonó még mindig nem készült el, téli szezonban mozgatható baby-liftet szerelnek fel, amely körülbelül 200 méteren vontatja a sízőket.

A hosszabb távokat folyamatosan sízőknek is megvan erre a lehetőség.

A klasszikus induló hely keleti irányba, majd a „Szildombon” elkanyarodva egészen a Nagy-csúcsig (1801m) hosszabbítható. Megfelelő hóviszonyok esetén így körülbelül 2 km-es szakasz sízhető folyamatosan.

 

A Nagy-Mihály sípálya

 

 

Mint népies elnevezése is mutatja, a Mihály-havas északi oldalán épült, magasiskolás sípálya. Ha a hossza nem is engedi meg, (csak 400 méter), meredeksége révén (110 méter szintkülömbség) nemzetközi szintű versenypályának is beillik. Felső része szinte a Mihály-havas csúcsáig 1700 méterre nyúlik, alsó fele a Súgó patakig tart, ahol találkozik a Súgó pályával. Régebben működő sífelvonoját lebontották. Új felvonó építését is tervezik, reméljük, hamarosan meg is valósul. A Mihály-havas szintén északi oldalában, a Nagy-Mihálytól keletre, az előbbinél enyhébb, középszintű sípálya a Kis-Mihály, mely szintén a Súgó pályába torkollik.

 

 

Zárug pálya

 

Zárug Endre egykori spotbarátról elnevezett, nyugati fekvésű sípálya. Hossza 200 méter, szintkülönbség 70 méter, jobbról-balra erdővel szegélyezett, teknőszerű pálya. Előnye a többi sípályával szemben, hogy szélvédett, így viharos időben is sízhető. Működő sífelvonója (baby-lift), mely a székelyudvarhelyi bútorgyár kezelésében van, és a bútor-villa gondnoka kezeli, szintén vonzóvá teszi. A felvonó felső vége megközelítia „kicsi csúcsot”, alsó része egészen a gépkocsiparkolóig sízhető.

 

Építők Villája

Építők és a Bútor Villa

Tájkép a Hargitán

Csoma Pista bácsi temetése

Naplemente a Hargitán

Az 50-es évek Hargitája

Madarasi Menedékház

 

 

Madarasi menedékház

 

A 60 éves menedékház szinte egyet jelent az egész plató sport-turisztikai fejlődésével. 1941-ben történt átadásától kezdve napjainkig a sportolni, kirándulni vágyokat szolgálta. Megszakítás e folyamatban csak a háború éveiben volt, amikor részben tönkrement, de az újjáépítéstől napjainkig folyamatosan üzemel. Lényeges változás a ház működésében 1990 után történt, amikor magánkézbe kerülve elvesztette a szó szoros értelmében vett menedékház jellegét. A ház építésének, működésének, kezelőinek részletes leírását az 1991-ben Komoróczi György szerkeztésében megjelent „Évtízedek viharában” című kiadványban találjuk meg.

Jelenlegi tulajdonosa a Talentum közszolgálati alapítvány.

A ház panzióként működik állandó szolgálattal, éjjel-nappal hívható telefonnal. Étkezde-vendéglője 94 személyes, melyhez bár és konyha is tartozik. Szállodája 2,3,4,5,6,8, és 10 ágyas szobákban, összesen 51 ággyal működik. Egy részük külön zuhanyzó- és mosdófülkével, a többi szoba pedig közös férfi- és női mosdóval, zuhanyzóval, WC-vel van felszerelve. A menedékház tulajdonát képezi az áramfejlesztő, mely az egész telep áramszolgáltatást biztosítja. Bár a jelenlegi tulajdonos alig néhány hónapja vette át a ház gondozását, rövid távú fejlesztési terveiben sífelvonó, illetve síkölcsönző létesítése is szerepel.

 

 

Hajnal-ház

 

Az egyik legfrissebb létesítményt igyekszünk bemutatni. Bár hivatalos névadása még nem volt, a cégtábla sem került még a helyére, egy aranyos, IV. osztályos diákcsapat egy kellemesen eltöltött kirándulás után a helyi újság „gyerekoldal” rovatában leírta itteni élményeit, és  nevet is adott. Mivel még hajnalban sem tudtak-akartak elaludni, a házat HAJNAL-háznak keresztelték. Innen az elnevezés.

A ház építkezési munkálatai 1996-ban kezdődtek, és bár működőképes, sőt, a telep színvonalának megfelelő szolgáltatásokat is tud már nyújtani, még néhány véglegesítési munkálat hátra van. Reméljük, ezek elvégzése már csak rövid idő kérdése, és mire te már olvasod e sorokat, már kész állapotban fogadhatja vendégeit.

 

 

CSOMA PISTA BÁCSI HÁZA

 

A „Hargita remetéje” volt sokáig a menedékház gondnoka. Nyugdíjba vonulása után, a ’60-as évek végén, barátai segítségével építették a házat. Örököséül az őt öregségében gondozó Kiss családot nevezte meg. Ők a ház mai tulajdonosai.

Külön érdekessége és értéke a háznak az 1969-ben faragott Szervátiusz-szobor. Eredetileg Ádám és Éva szobra állt a ház mellett. A kommunizmus éveiben „Ádámot” Székelyudvarhelyre szállították, ahol tönkrement és nyoma veszett. Később „Éva” szobra csak Pista bácsi kérésére és a szerző közbejárására maradhatott az eredeti helyén. Reméljük, most már véglegesen. A szobor tövében van Pista bácsi-óhaja szerinti-síremléke.