AZ ISKOLAI TESTNEVELÉS

ÁLTALÁNOS JELLEMZÉSE

 

Jelenleg testnevelő tanárként dolgozom, ezért is választottam ezt a témát. Nagyon fontosnak tartom az iskolai testnevelést, hiszen a szülők után mi, pedagógusok tehetünk a legtöbbet a gyermek egészséges, harmonikus fejlődése érdekében.

 A helyes életmód, a fizikai aktivitás szokásai a gyermek fogékonysága miatt a kisiskolás korban (6-10 éves) kötődnek a legkönnyebben.

Ezért nagyon fontos, hogy az iskolai testnevelés ebben a korban alakítsa ki az egészséges életmód szokásrendszerét, amely belső igényként jelentkezik a felnőtt korban.

Lehetőség van a pozitív akarati tulajdonságok kialakítására, illetve a negatívak hátterébe szorítására.

„Testi nevelésen” értjük mindazokat a tervszerű ráhatásokat, melyek a szervezet megóvása, gondozása, egészséges fejlődése, a testi képességek kibontakoztatása, valamint a mozgáskészségeknek fejlesztése érdekében éri az ember szervezetét. A testi nevelés feladatrendszere jól behatárolható:

Ÿ         Olyan életmódra, életrendre kell nevelni a felnövekvő nemzedéket, amelyben helyet kap a rendszeres testi kondicionálás, kialakul a jó közérzet, az aktív egészségi, edzettségi állapot.

Ÿ        Meg kell teremteni a feltételeket, és meg kell ismertetni a gyermekeket az alapvető egészségügyi szabályokkal, a munka és a pihenés helyes arányaival, a környezet tisztántartásának fontosságával.

Ÿ        Arra a meggyőződésre kell nevelni, hogy a jón fizikai állapot alapfeltétele a szellemi munkának és a jó pszichikai állapotnak.