Székelyvertcsipke

 

A csipkeverés újabb keletű (xx. századi) mesterség a faluban, de Udvarhelyszéken már hagyománynak számít. Közel 80 esztendeje, hogy a csipkeverés tanulására az első tanfolyamot Szentkirályon megszervezték.

1924 szeptember 10.-én 35 leány  és 10-15 asszony részvételével beindul a csipkeverő tanfolyam. Első oktatójuk a kolozsvári Árkossy Lajosné volt.

A csipkeverés multjával kapcsolatosan a következő adatokra sikerült rábukkanom: 1924 augusztus 7.-én szociális nővérek Székelyudvarhelyen az ország minden részében működő szociális tagozatok bevonásával nyári kurzust szerveztek. A kurzus folyamán Szabó János szentkirályi plébános többször megjelent a kurzus színhelyén és - ahogy ő fogalmazott - merésznek látszó gondolat villant meg a lelkében. Fölkérte özv. Árkossy Lajosné úrhölgyet, a szociális egyesületek szakosztályának vezetőjét, hogy a falu leányai jővőjének megmentésére irányuló törekvéseiben segítségére legyen.

1924 szeptember 10.-én Árkossy Lajosné úrhölgy már beindítja a csipkeverő tanfolyamot. A kurzus három hétig tartott. Azzal a gondolattal távozott, hogy sikerült a leányokat itthon foglalkoztatni, és hogy a leánygyermekek megmentésére irányult törekvések példa mutatok lehetnek más községek számára is.

A varrott és vert csipke mindig értékesebb volt mint a horgolt. Különösen a barokk korban diszítették csipkével a fehérnemű széleit, sőt főkötöt, kötényt, kendőt, ruhákat is készítettek belöle

Valóra vált az ami eleinte lehetetlenségnek látszott elöttük,s ma már vígan dobáloznak a botokácskákkal, s hangos énekszó mellett nő, gyarapodik a szebbnél szebb csipke, szállítják a legkényesebb igényeknek is megfelelő árút. Egy honap múlva a tanulók keze alól már értékes csipkék kerültek ki, amit elküldtek Kolozsvárra. Késöbb megrendeléseket kaptak Budapestről, Párizsból, sőt a tengeren túlra is eljutott a szentkirályi vertcsipke.

 

Elöbb a hosszú csipkét, majd a kerek motívumú csipkét készítették párnán.

A csipkeverés kellékei: henger alakú párna (a hosszú csipkéhez) sarjúval kitömött párna (kerek csipkéhez) kartonpapírra kirajzolt, tűvel átszurogatott minta, gombostűk, botokák, horgoló és olló. Jellentősebb minták: gombás, ovális rózsás, here leveles, csillagos, csigás, tulipános, leveles, tornyos, négyszögű rózsás.

Ha többet szertnél megtudni a székelyvertcsipkéről írj a kovetkező email címre:

bogaar23@freemail.hu