SZABADTÉRI JÁTÉKOK

 

MADÁRLESEN

 

A madarak megfigyelése izgalmas, semmi máshoz nem hasonlítható élménnyel gazdagíthat felnőttet, gyermeket egyaránt. Ahol a természet egy karnyújtásnyira van az emberektől, bőven találunk alkalmas helyet a madarak megfigyelésére. Nem kell mást tennünk, mint elmenni a megfelelő helyre, ahol a kiválasztott madarak életébe bepillantást nyerhetünk. A“madárles” akkor igazi, ha a szerzett tapasztalatainkat lejegyezzük, fényképet készítünk, majd megpróbálunk beszerezni minél több adatot az illető madárról.

KŐZETGYŰJTEMÉNY

 

A kövek, kőzetek számtalan érdekes tevékenység alapját képezik. Azért is érdemes kőzetgyűjteményt készíteni, szép természetes dísze lehet a szobának. Másrészt a gyermeket lépten-nyomon összehasonlításra készteti, úgy méret, mint forma, szín szerint.

A kőrakások megmászása közben a gyermek, különböző hangokat is megtapasztal: zörgő, csattogó, morajló, ropogó stb.

Ha látjuk, hogy a gyermek a köveivel játszik, jegyezzük meg, hogy rájuk férne egy kis mosás. Máris lehetőséget teremtettünk arra, hogy a gyermek összehasonlítsa a száraz és nedves kövek színét. Bármilyen elvek alapján válogat a gyermek, a fejlődés szempontjából csak hasznos lehet!

 

 

LEVÉLGYŰJTEMÉNY

 

A levélgyűjteménynek van egy egyszerű jól bevált módja. A leveleket, egymástól gondosan elkülönítve, helyezzük újságpapírok közé, majd néhány nehéz könyvet tegyünk rájuk nehezéknek. A préselés a levelek nedvességtartalmától függően napokig, sőt hetekig eltarthat. Az ily módon nyert levelek, számos tevékenységhez adnak ötletet. Felragaszthatjuk tetszés szerint egy-egy kollázst létrehozva.

 

 

KAVICSLAPÁTOLÁS

 

 

A tevékenység, azon túl, hogy szórakoztató, dupla haszonnal jár a gyermekre nézve. Egyrészt fejleszti a kézügyességét, másrészt kiváló lehetőséget teremt a tapintás útján történő tapasztalatszerzésre is. Mindehhez nincs szükség másra, csak egy halom kavicsra, két kisméretű tálra és egy kiskanálra. Az egyik tálkát töltsük meg kővel, amit a gyermekeknek a kanál segítségével, maradéktalanul át kell “lapátolnia” a másik tálba. A könnyűnek tűnő feladat egy egészen kicsi gyermek számára még komoly kihívást jelent, a nagyobbacska számára kielégítő időtöltést. Mintegy mellékesen megtanul különbséget tenni a guruló és a tál alján koppanó kavics hangja, valamint az érdes és sima felület között.

 

VIRÁGPRÉSELÉS

 

 

A virágokat préselő gyermek sok mindent megtudhat a virágok természetéről. Például azt, hogy a virágok nedvességtartalma viszonylag magas, és hogy száradás során a szirmoknak és leveleknek többnyire megváltozik a színe. Ezeket a dolgokat csak tapasztalat útján lehet megtanulni, ezért aki bármilyen préseltvirág-kompozíciót, képet, könyvjelzőt szeretne létrehozni, nem árt, ha kikísérletezi, mely virágok mutatnak legjobban préselés után. A préseléshez rengeteg újságpapírra lesz szükség, és természetesen nehezékre. Egy hétig semmi esetre se bolygassuk meg a prést.

LÁTOGATÁS A FATELEPEN

 

 

Megéri a fáradtságot még akkor is, ha a szomszéd városig kell utazni érte. Előzőleg lépjünk kapcsolatba telep vezetőjével, és kérjünk tőle időpontot. Egy ilyen helyen rengeteg dolgot lehet megtudni a fáról. Kérdéseink a következők lehetnek:

·     Honnan kerül a fa a fatelepre?

·     Hogyan lesz a fatörzsből deszka?

·     Milyen fajta fákkal dolgoznak?

·     Milyen különbségek vannak az egyes fajok, például a fenyő, a tölgy és a bükk között?

·     Milyen gépeket használnak a feldolgozás során?

A számos, új tapasztalaton túl a fák hangjával és illatával is tovább ismerkedhet a gyermek, nem is szólva azokról az érdekes darabkákról, melyeket hazavihet. Ezekből majd barkácsolhat, fantáziája szerint átfestheti, állatkákká alakíthatja.

MAKKDOBÁLÁS

 

Egész testet megmozgató szabadtéri játék. Játszható egyéb termésekkel is: dióval, gesztenyével, fenyőtobozzal stb.

·       Kellékek: kosár vagy vödör (egy gödör is megteszi)

·       Játékmenet: Jelöljük ki a dobópontot és a célpontot

Kezdődhet a játék!

 

FŰSZÁLSZÁM BECSLÉS

 

 

Játszható akár ágakkal, bokrokkal, termésekkel, gyümölcsökkel stb.

A játék lényege: becsüld meg, hány lehet ”belőle” egy bizonyos területen!

·       Hány falevél lehet ezen az ágon?

·       Hány szál fű lehet a körülkerített helyen?

·       Hány termés lehet ezen az ágon?

·       Hány ága lehet ennek a bokornak?

 

 

 

ÉVGYŰRŰ SZÁMOLÁS

 

Évente, ahogy a fa növekedik egy új sejtgyűrű keletkezik a kéreg alatt. Ezek a sejtek képezik azokat a csatornákat, amelyek a vizet továbbítják a gyökérből, valamint a cukrokat a levelektől a többi rész felé.

Széles, világos gyűrű, jó tavaszról szól

Keskeny gyűrű, kemény tavaszról mesél

 

MENNYI LDŐS A GALLY?

 

Minden faág zárórügyben végződik, mely a következő évi növekedés csírája. Ahogy elérkezik a tavasz, levelek serkennek ki ebből a rügyből és az ág meghosszabbodik. Bárhol is nő a zárórügy, csík marad utána a gallyon. A csíkok közti távolság alapján megállapítható, hogy mennyit növekedett a gally egy év alatt. Minél több csíkja van annál öregebb.

A játék menete:

Keresd a legöregebbet!

Keresd a legfiatalabbat!

Keresd, amelyik a legtöbb tavaszt érte meg!