A FALU BEMUTATÁSA

 

Máréfalva a történelmi Udvarhelyszék Farcádi járásához, ma Hargita megyéhez tartozik, 2004-től különálló község. A Keleti Kárpátoktól nyugatra, a Hargita hegység és az Erdélyi-medence találkozásánál helyezkedik el. A 13-A országút mentén, a Székelyudvarhely-Csíkszereda közti útszakaszon 3, 3 km hosszúságban nyújtózkodik. Székelyudvarhelytől 9 km, Csíkszeredától 43 km távolságra fekszik. Autóbusszal mindkét irányból megközelíthető. A legközelebbi vasútállomás Székelyudvarhelyen van. Román elnevezése: Satu-Mare(judeţul Harghita)

 Az 1992\ évi népszámlálás adatai szerint összlakossága 2017, amiből 2014 magyar, 2 személy román, 1 személy egyéb nemzetiségű. A cigányok létszáma megközelíti a 400-at. Vallásuk nagyrészt római katólikus, de van egy pár ortodox, református, unitárius lélek is.

A falu nevének eredetére nézve, csak találgatásokba bocsátkozhatunk. Egy népi magyarázat szerint a Már e falu! - felkiáltásból alakult a Máréfalva megnevezése. A tatár dúlások idején hősiességével, bátorságával vívta ki a szomszédos falvak, sőt az ellenség elismerő felkiáltását. Más vélemények szerint a Máré nevű vitézről kapta a nevét.

Nevét először egy 1566-ban kelt oklevél említi a II János hadában híven szolgáló udvarhelyszéki főemberek és lófők névsorában. Az oklevelek adatai szerint Máréfalva a XVI század második felében a XVII század elején Udvarhelyszék jelentős települései közé tartozott.

Mai temploma 1772-ben épült. Védőszentje Szent Imre herceg.

 

A máréfalvi római katólikus templom és plébánia.

A plébánia kapuját 1858-ban állították.

 

Iskolája egyidős lehet a plebániával de csak 1721-ből való az első írásos bizonyíték. A jelenlegi iskola 1996-ban Nyírő József székely író nevét vette fel.

A műkedvelő színjátszás a faluban százéves múltra tekint vissza. 2003-ban például bemutatták szabadtéri előadásban (a Leshegy nevű dűlőben található védbarlangban Kőlikban, ahol hagyomány szerint „a nép vész idején biztos menhelyet talált”) a Máréfalvi Mirákulum című előadást, ami rengeteg sok embert kíváncsivá tett még külföldről is jöttek, hogy megnézzék ezt az előadást. 2004-ben szintén megismételték és még nagyobb sikert arattak mint az elmúlt évben. A következő években is szeretnék folytatni.

Igen fontos Máréfalva életében a FALUTURIZMUS kiépítése is.

Huszonkét vendégfogadó gazda létrehozta az „Életfa” Vidéki Zöld Vendégfogadók Egyesületét, mint civil érdekvédelmi szervezetet.

Ezen a címen lehet bejelentkezni, ha valaki szeretné megnézni Máréfalva és környéke látványosságait.

A máréfalvi vendégfogadók által nyújtott minőségi szolgáltatások, az igazi székely vendégszeretet idecsalogatja, és itt tartja a vendégeket. Azok a vendégek, akik mindezeknek már részesei voltak, kedves emlékkel távoztak. A gazdákban pedig megvan a remény, hogy a vendégek majd visszatérnek, és a jó hírt elviszik, hogy mások is tudomást szerezzenek az itteni vendégfogadó készségről, az üdülési és pihenési lehetőségekről, valamint azokról a természeti, kulturális, történelmi értékekről és arról a csodálatos tájról, amelyet Székelyföldnek hívnak.

 

Nyírő József Az én népem című regényének pár sora nagyon illik ide:

  „Ha valaha az életben belenézett a Székelyek kis hajlékába, megcsókolta virágukat, üdvözölte madarukat és kalapot emelt az öreg Hargita előtt az soha felejteni nem tudja.”

 

 

KÍNÁLATUNK:

·                   Csoportos elszállásolás 50 fő részére

·                   Az elszállásolás családoknál (2-4 személy)

·                   Félpanziós ellátás:

-         reggeli a vendéglátónál

-         közös estebéd a helyi vendéglőben

·                    Kirándulások, csillagtúrák megszervezése a környékre

 

 

Az „ÉLETFA” Máréfalvi Vidéki Zöld Vendégfogadók Egyesülete szeretettel várja a kedves idelátogatókat az év minden időszakában!

 

 

Máréfalva látványosságaiból a székelykapukat és a tájházat szeretném bemutatni: