Általános ismertető a textíliákról

 

Ha igényesek vagyunk az öltözködésünkre, fontos, hogy jó minőségű anyagot válasszunk. A silány minőségű szövetekből soha sem lehet igazán jó minőségű ruhát készíteni: nem formázható kellőképpen, hamar tönkremegy, nem mutat jól és legtöbbször nem is bőrbarát.

A jó  minőségű szövet természetes alapanyagból készül, szép fényű, kellemes tapintású.

A természetes alapanyagok közé sorolják az állati és növényi eredetű szálas anyagokat, mint a gyapjú, hernyóselyem, pamut, len, stb.

§        Gyapjú

A legjobb minőségű a Merinó gyapjú, de ezek közül is kiemelkedik az Ausztráliából és Új-Zélandról származó.

Alpaka: Az Andokban élő lámafajta, minden második évben nyírják. Szőre finom, lágy és enyhén ívelt. Kiváló szigetelő képességű.

Kasmír: A Himaláján élő kecskefaj, ami kétévenként vedlik, és ebből válogatják ki a felszőröket. Nagyon puha és drága.

§        Pamut

A pamutot a gyapot nevű növény (mályvaféle) tokterméséből kipattant magszálakból szövik.

A pamut bőrbarát és az izzadságot beszívja, hátrányos tulajdonsága, hogy gyűrődik. Mivel jól színezhetők, rendkívül gazdag minta és színválasztékban kapható.

§        Len

A len növény szárából származó rostokból készül.

A len több évezredes textilnövény. Már az ókori kultúrában is ismert növény volt. Az igazi fénykorát a középkorban élte, ismertsége a mai napig fennmaradt.

A szövet felületén kisebb csomók láthatók. Gyűrődik és mosás hatására erősen összemegy, ezért első mosás előtt feltétlenül be kell avatni! Tapintása hűvös érzetet kelt ezért kellemes nyári viselet.

§        Hernyóselyem

A monda szerint egy kínai császárnő kb. 5000 évvel ezelőtt figyelte meg a selyemhernyó begubózását, majd legombolyította a szálat és szövetet készített belőle.

A selyemlepke hernyójának begubózásakor a fonószemölcseiből választódik ki. A hernyó három napon át fon egy kb. 3000 méter hosszú szálat, míg egy szőlőszem nagyságú gubót képez. A bábokat ezután forró vízzel vagy forró gőzzel megölik a ragasztó anyagot forró vízben feloldják megkeresik a kezdő szálat és elkezdik legombolyítani, és kb. 1000 m hosszú nyersselyemszálat nyernek így. A tenyésztett selyemhernyón kívül, még sok vadon élő selyemhernyó létezik. Ilyen például a Tussah-hernyó.

A selymet általában tisztán dolgozzák fel, de mindenféle szálas anyaggal keverhető. A selyem legfontosabb jellemzője a selymes fény, finomság és a kellemes tapintás. Rugalmassága kiváló, ezért nem nagyon gyűrődik.