Szépségeiről

 

A szellemi élet hagyományai régi múltra nyúlnak vissza. Az oktatás már két és fél évszázada szólítja iskolába a falvak tanulóifjúságát. Több faluban működött tánc-, dal- és színjátszó csoport. Híresek voltak a lakodalmi szokások, a téli és nyári ünnepkor számos hagyományát ma is ápolják. Ugyan természeti emlékekben nem bővelkedik, de a tavaszi nárcisz (kankosdi) virágzását a havasi legelőkön a vidék egyik ritkaságaként tartják számon.

Nárciszmező, Oroszhegytől északra, a platószéli Mákvárától észak felé haladva a vulkáni fennsíkon, a Lázon, 900-950 m tszf magasságban sajátos geobotanikai társulás figyelhető meg. Májusban virágzik a népiesen kankosdinak vagy kápolnavirágnak nevezett nárcisz. Ez a mediterrán származású, fehér virágú, erős illatú, egyszikű tavaszi növény nagy egyedszámmal jelentkezik a platóvidéken, több mint 50 hektáron. Nedvességkedvelő növény. Nyúlád vidékén, a Magyaros tető közelében p. egy 2,5 hektáros területen felvett florisztikai vizsgálat során, egy négyzetméteren 200 nárcisz növényt lehetett megszámolni. Itt a más növényfajok társulási százaléka 1 % alatt van.

1989 utána község falvai új életre keltek. Mindez meglátszik az utcák és a házsorok csinosodásában az újabb gazdasági épületek építésében, a köz- és egyházi épületek építésében. A változás jelei mutatkoznak a mindennapi életvitelben, a közösségi munkákban, a székely kommunitások összefogásában. Oroszhegy község példája is igazolja, hogy van gazdasági és szellemi fellendülés, s mindennek az alapjai a hit a holnap éltető erejében, a megmaradásban és segítő eggyütműködésben.