A falu behatárolása, településszerkezete

 

 

            Homoródszentpéter jelenleg Hargita megye (Románia) Homoródszentmárton községéhez tartozó falu.

 A Nagy-Homoród jobb partján, a községközponttól 6, míg  Székelyudvarhelytől 22 km távolságra helyezkedik el. Román neve Petreni. Kiterjedése jelenleg kb. 622, 44, ha. aminek kb. 35%-a legelő, 46%-a szántó, 13%-a rét és 5%-a erdő. Talajával kapcsolatosan találóan írta Orbán Balázs: ,,A Homoródnak itten kiszélesedő tere egészen sósziklákon nyugszik. Csak néhány lábnyi földterület borítja azt, s azon alól már tömör kősó jön elő’’.

Vízhálózatában a legfontosabb szerepet a  Nagy-Homoród mellett a Sáros- és az Egres-patak játsszák, melyek közül az utóbbi még az 1970-es években is veszélyeztette a telkeket áradásaival. Az itteni halastó létrehozása (1983) előtti időben az akkori két sóskút között egy sóstó létezett, melynek iszapját gyógyászati célokra használták.

            Szalagtelkes sorfalu, leágazó jelleggel. Belsősége Felszegből és Alszegből áll. Az előbbiből ágazik le a kultúrotthon mellett a Belszeg-utca. Az iskolán túl, a kanyar után Külszegben folytatódik a megyei út, melyből földút vezet a temető felé.

 

Az itteni házak fő építési anyaga a fa, ill. a kő. Érdekességként említhető, hogy 1910-ben, pl. az akkori 70 házból csak 14 volt téglából vagy kőből építve, 56 fából s mindössze 2 volt zsindellyel fedve, a többi cseréppel. 1944-ben már 85 ház alkotta a falut. A jelenlegi kb.81 háznak mintegy fele faház, cseréppel fedettek. A száz évnél idősebb házakból néhányat nyugodt szívvel műemléképületnek lehetne nyilvánítani, s benne falumúzeumot létrehozni.

Máthé Lajos háza