A gyerekek és a televízió

 

A televízió beköltözött otthonainkba, változást hozva a család életformájába, szokásaiba. A leghálásabb közönségre a gyerekek soraiból talált. A gyerekek közvetlen környezetükkel együtt ismerik meg a tévét, amely másfél-két éves kortól gyakorol rájuk több-kevesebb hatást. 5 – 8 éves korban ugrásszerűen fejlődik felfogóképességük, 9 éves korában a kisgyerekek elérik a „tévéérettséget”. Ettől kezdve már gondolkodva nézés a jellemző.

A televízióval szembeni negatív magatartás elsősorban abból táplálkozik, hogy egy olyan eszköz, amely nem alkalmas titkok megőrzésére, mindent nyilvánossá tesz. Radikálisan lecsökkenti a tudás és információ meg- és kiválogatásának lehetőségeit.

A televízióban sugárzott műsorok mind tartalmuk, mind szerkesztésük tekintetében hosszú távú hatást gyakorolnak a gyerekek lelki és értelmi fejlődésére, fantáziavilágára, valamint társas, illetve szociális viselkedésére. Talán nincs még olyan nem „szülői hatás”, amely annyira áthatja és befolyásolja a gyermekek életét, mint a televízió. Ezért sok kutató vizsgálta a televíziós erőszak gyerekekre gyakorolt hatását. Kimutatták, hogy az erőszakos filmek hozzájárulnak – legalábbis rövid távon – az agresszivitás fokozódásához már a négy-hat éves gyerekeknél is. Azonban sikeres módszernek bizonyult a filmezett erőszak káros hatásait MEGELŐZNI hivatott technikák használata: egyrészt a film tartalmára vonatkozó megbeszélés, másrészt az erőszakos képsorok előzetes ismertetése. 

E komoly következmény hallatán elszomorító az a helyzet, hogy a szülők nem igazán figyelnek arra, hogy gyerekeik mit néznek

a televízióban. Előfordul a késői tévézés is (nem is ritkán) és olyan műsorokkal, filmekkel találkoznak, amelyek nem nekik készültek.

A sok negatívum után a televízió másik oldalát is szeretném ismertetni. A televízióhoz meglehetősen egyoldalúan a szabadidő és a pihenés képzete társul. Pedig a televízió is lehet tanulási eszköz. Lehet értékes oktatási eszköz, azáltal hogy a hang és a kép megállítható és a szalag oda-vissza tekerhető a felhasználó kívánságai szerint. A televízió általános és rendkívül eleven információk forrása, lehetőséget teremt a közeli kapcsolatra a világ többi részével.

 A gyerekek sokat tanulhatnak a televízióból, különösen folyamatokat. Természetrajzi műsorok és egyszerű technikákat és mechanizmusokat bemutató műsorok különösen alkalmasak ismeretterjesztésre. Nem utolsó sorban fontos megemlíteni a televízióból való nyelvtanulás lehetőségét is.

Fontos felismernünk azt, hogy a televízióval kapcsolatban mély bizalmatlanság alakult ki, az első pillanattól fogva káros hatásként, az ártatlanok elcsábítójaként és betolakodó betegségként kezelték.  Azonban minden dolognak, így a televíziónak is van előnye és hátránya. A mi feladatunk, a gyerekek esetében pedig a szülő és a pedagógus együttes feladata, hogy megtanuljunk, megtanítsuk a gyerekeket a szelekcióra. 

Mi a teendő?

§         A szülő tudatosan válogassa meg a televízió műsorokat, amelyet néz hiszen modellértékű a gyerek számára

§         A kor előrehaladtával pedig igyekezzünk arra, hogy a gyerekben kialakítsuk a tudatos válogatást a műsorok között