A szürrealizmus[pszicho1] 

A szürrealizmus lényege: menekülés az I. világháborút követő politikai-gazdasági káoszból, tiltakozás a "civilizált" valós világ embertelensége, kegyetlensége ellen, elvonulás a fantáziába, az álmokba és emlékekbe, az őrült víziók irreális világába. Mert az ember igazi énje a tudatalattiban rejlik! ("jéghegy-elv") - FREUD! A szépség mint esztétikai kategória szerintük már nem létezik! Helyette használt kategóriák: félelmetes, nyomasztó, groteszk, bizarr, fekete humor. Egyik irányzatukat fényképszerűen naturalisztikus részletekből felépített abszurd víziók, a másikat vonzódás, az ősi, primitív, mitikus formákhoz és jelképekhez (gyerekrajzok, törzsi művészetek) jellemzik.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JOAN MIRO

Ízelítõ mûveibõl:
Ez az álmaim színe
Csendélet régi cipõvel
Bikaviadal
Az éj kékjének aranya
 
Katalán festõ, grafikus, keramikus és szobrász. Párizsban tanult, és a szürrealistákkal állított ki. Elsõ alkotásait a kubizmus jegyében készítette. Szürrealista képein a tudatalatti rendezi csapongó motívumait. A gyermeki fantázia és a primitív mûvészet hatása, játékosság és groteszk humor jellemzi alkotásait: A harlequin karneválja (1924-25), Szántóföld (1923-24), Sznob társaság a hercegnõnél (1944). Próbálkozott rézkarccal, szobrászattal és kerámiával.

Készült: 1945
Pompidou-központ, Párizs

Noha a kompozíciót alkotó három szereplõ jól(?) felismerhetõ - középen az óriási bika, tõle jobbra a torrero a vörös posztóval és tõrrel, balra pedig az eltiport ló - nem az ünnepség vidámságát, hanem inkább a tragédia légkörét öltik magukra.

 

SALVADOR DALI(1904,Figuera-1989, Figuera)

Ízelítõ mûveibõl:
Tell Vilmos öregkora
Mae West
 
Spanyol festõ, grafikus és író. Madridban tanult, majd 1928-ban csatlakozott a párizsi szürrealista csoporthoz, ahonnan anyagiassága miatt kizárták. Kidolgozta a kritikai-paranoidnak nevezett módszerét: delíriumos és neurotikus rémlátomások, melyek a felbomlásnak induló anyagi és szellemi állapot érzetét keltik (Konstrukció puha csontokkal, 1936; Az emlékezet állhatatossága, 1931). 1940-ben Amerikába költözött, és szimbolikus vallásos képeket festett. Szürrealista filmjei: Az andalúziai kutya és Az aranykor.

 

Svájc történetének e híres jelenetét a mûvész itt nem a gyermeki engedelmesség hõsies példájaként értelmezi, hanem egy vérfertõzés erotikus elbeszélését kerekíti ki belõle.

 

Készült: 1931


 
 

 

 


 [pszicho1]’sur réalisme’(francia)=realitáson túli, valóságfeletti