Az Erdei Iskola

 

 

Egy biológus kolleganő Dénes Henriette ötlete hatására született és évről évre izmosodik az Erdei Iskola. Két iskola tanulói közül 30-35 –ön vesznek részt egyelőre csak nyaranta egy 7-8 napos táborban, mindig más és más helyszínen.

Volt már Erdei Iskola a Szarkakőn, a Szejkén, a pálpataki iskolában vagy az idén a szentegyházi termálfürdőn.

A tábor vezetői három pedagógus; Dénes Henriette biológiatanár, Lukács Barna földrajztanár és jómagam Lukács Melinda térképész.

A tábornak nem csak tanulási céljai vannak, hanem nevelési céljai is, elsősorban az, hogy a gyermekek megtanuljanak a természetre figyelni, hogy meglássák, érzékeljék a folyamatokat.

A táborok programjai között válogatva minden résztvevő talál kedvére valót. Csoportos tevékenységek vannak, a gyermekek tetszés szerint 3-4 tagú csoportokban tevékenykednek.

A gyermekeknek az eddigi tevékenységek során lehetőségük volt több környezeti elem köré csoportosítva végezni a megfigyeléseket, pl. patak, erdő, légkör, domb, fennsík, élőlények stb.

Az első napokban mindig felállítjuk az általunk elkészített meteorológiai állomást, amely tartalmaz hőmérőket, barométert, csapadékmérőt, széliránymérőt, melyek a hőmérők kivételével mind általunk készítettek. A gyermekek egy nap 3-szor végeznek megfigyeléseket, majd a tábor végén vonják le következtetéseiket. Nem marad el soha a környéken levő patak megfigyelése, tisztítása, követése, a hidrometriai mérések és ismeretek bővítése.

A gyermekek által épített erődítmények faágak, kövek, lomb, termés, zsineg segítségével épülnek meg. Ezek az erődítmények a gátak és lombsátrak, amelyek igazán a gyermekek világába kalauzolnak minket. Saját fantáziájuk, törvényeik, szabályaik, értékrendjük alapján épülnek.

Az erdő az irodalomban, a művészetekben gyakran előforduló elem. Mindig utalunk rá. Sok természettel kapcsolatos verset ismernek, amelyeket este, vagy akár helyben, a természetben mindig elmondanak.

 

A kísérletek és megfigyelések, a gyermekek kedvence. Saját eszére és akaratára van bízva, képzelőerejét nagyon megtornáztatja.

A terepen előforduló növényekből egy -egy szál a tábor egész ideje alatt egy vázában felcímkézve (latin, magyar és népies nevével) a tanuló látókörében van. A rovarismeret bővítéséhez rovarcsapdákat állítunk fel több pontban.(erdő, mező, patak közelében). A rovarcsapda földbe süllyesztett söröspoharakból áll, amelybe napok alatt a közelben élő rovarokból mintákat gyűjtünk és meghatározzuk. Az előforduló madárfajokat is megfigyelik, hangjuk után azonosítják. Ornitológus szakember segítségét is igénybe vettük.

A Szejkén lehetőségünk volt történész szakember segítségét kérni, a honismeret bővítéséhez. Orbán Balázs életútját és munkásságát, az udvarhelyszéki falvak életét tanulmányoztuk.

A földrajzi ismeretek bővítésére is hangsúlyt fektetünk. Utolsó nap mindig térképet készítünk a terepen felvett adatokból, megtanulunk lépték, egyezményes jelek, szintvonalak, viszonyítási pontok segítségével helyes térképet készíteni.

A vulkanizmus, magmatizmus, a vulkáni utóműködés jelenségeit, kőzeteket, a természetre gyakorolt hatását eddig mindig a terepen végeztük. Korondon és Szelterszen borvizeket kóstolgattunk.

Korondon meglátogattuk az aragonitbányát, a termálfürdőn a lemezes andezit fejtőt.

Erdész szakember tartott előadást a fafajokról, erdőtüzekről, fagazdálkodásról. Pálpatakán meglátogattunk egy faiskolát.

Talajszelvények megfigyelése (élőlények szempontjából is), levegővizsgálat (portartalom), vízvizsgálat (szag, minőség) minden alkalommal legalább egyszeri alkalommal megtörténik. Esténként a tábortűznél népdalokat tanulunk.

Hangsúlyt fektetünk arra, hogy a tábor egész ideje alatt a gyermekeknek lehetőségük legyen sokat játszani, szórakozni, tartalmas pihenéssel feltöltődni.

 Hogy zubog-e a forrás, csobog-e a patak, dübörög-e a vízesés, korom fekete-e az éj, cirpel-e a tücsök, susog-e a szellő, neszez-e a lomb, ezt mind tudjuk, mert megtanultuk, de mikor hallottuk, vagy láttuk utoljára?

A táborban résztvevő gyermekek évente újraélik ezt. Ők hősként élik át a valóságot. Sikerélményük van.

A gyermekeknek azokra a csodákra van szükségük, amelyek láncszemként kötik a természethez, a minket körülvevő világhoz. Ha már nem csak megértik a folyamatokat, jelenségeket, hanem magukénak is érzik, - akkor megérte.