Egészség

 

Újdonsült társunkat ajánlatos rögvest bemutatni az állatorvosnak. Ő megvizsgálja, hogy jól táplált, egészséges-e a kölyök, nincs-e bélférge. Az orvos előjegyzi a kutyát a következő oltásra. Ha a kutya rosszkedvűnek tűnik, másképpen viselkedik mint normálisan, nincs étvágya, akkor ezek a jelek valamilyen betegségre utalnak.

 A kutyát nem szabad házi főzetekkel vagy emberi gyógyszerekből álló házi patika valamely szerével kezelni, csakis az állatorvos kifejezett utasítására. Ami az ember számára gyógyszer a kutya számára halálos méreg is lehet.

Védőoltások, féregtelenítés.

 

Manapság szerencsére hatásos védőoltások óvják a kutyát minden olyan betegségtől, amelytől néhány évtizede még rettegtek a gazdik, úgymint szopornyica, hepatitis, leptospirózis, veszettség.

A kölyök természetesen az anyatejtől is kap védettséget, amennyiben anyja megkapja a védőoltásokat. Ennek ellenére négyhetes korában meg kell kapnia az első parvovirózis elleni oltást, hathetes korában a kombinált oltást, amely a veszettség kivételével valamennyi fentebb felsorolt betegségek ellen megvédi. Nyolc-tíz hetes korában esedékes a második parvóvirózis elleni oltás, tizenkét hetesen pedig a második kombinált oltás. A veszettség elleni védőoltást három hónapos kora körül kapja meg. Fontos, hogy a kölyök az oltás időpontjában egészséges és féregmentes legyen. A féregtelenítés a kölyök életének első, második és negyedik hónapjában esedékes.

Paraziták

 

Bármennyire gondosan ápolt is egy kutya, biztos, hogy életében legalább egyszer férges vagy bogaras lesz. A férget különösen kölykök hajlamosak megkapni. A hívatlan vendégek jelenlétére általában a fénytelen szőrzet és a váladékozó szem utal. Évente legalább egyszer végezzünk féregkúrát.

Élősködők

 

Nyáron gyakran szenvednek a kutyák kullancstól, bolhától, atkától. A bolha ellen védje kutyáját főleg nyári hónapokban bolha-nyakörvvel amely három hónapon át hatásosan tartja távol a bolhákat. A kullancs belefúrja magát a bőrbe, teleszívja magát vérrel amíg borsó formája lesz. Úgy kell eltávolítani, hogy egy csepp olajjal elkábítjuk, majd tíz perc múlva hüvelyk és mutatóujjunk közé fogva kipödörjük. A feje nem szakadhat bele mert gyulladást okozhat.

Atka sokféle van leggyakoribb  a külső hallójáratban megtelepedő ún. fülatka. Mások a bőrt támadják és ekcémát viszketést okoznak. Ellenük csak gyors orvosi beavatkozás segít.