Túraajánlatok

 

Kirándulás a Siklódkőre

A Bánya utcán , a sómalomtól, ill. a fürdő közeléből indul az útvonal 1,5 km után a régi bányához érünk majd a Felső-Harom-patak völgyében meredek ösvényen közelíthetjük meg, Sóvidék egyik legmagasabb hegycsúcsát. A Siklódkőt (vagy Nagykő) 1025 méteres csúcsáról szép kilátás nyílik az Erdélyi-medencére, Etéd vidékére és a Sóvidékre. Ha időnk engedi, meglátogatható a volt Udvarhelyszék egyik "végfaluja", Siklód, majd onnan visszatérve a Küsmödkő (Kiskő, 991 m) érintésével Atyhába juthatunk a sárga sáv turistaúton. A Küsmödkőről a sárga háromszög jelzés mentén Parajd felé vehetjük utunkat (8 km, 2 óra). Parajdról a régi sóbánya közeléből a Harom alatt vezető dűlőúton Alsósófalvára juthatunk (1 km)

Parajd - Zsögöd - 5. Km-kő - Várkapu - Rapsonné vára (Vártető - 952 m)

Parajdot a 13B műúton keleti irányban elhagyva, a Kis-Küküllő völgyében felfelé haladva, az 5. kilométerkőnél autónkat a parkolóban hagyjuk. A műúttól balra kanyarodva, a hegyi kaszálókat átszelő, kaptatós mezei úton kis nyeregbe érkezünk: ez a Várkapu vagy Várnyak. Az elénk táruló sziklaalakzat a Rapsonné köve (905 m, 2,5 km-re a műúttól). Az előttünk meredező Vártetőn (952 m) állott egykor Rapsonné vára, amit délkelet felől (a "Tízesek" felől) érdemes megmászni. A Rapsóné vára Szováta és Illyésmező felől is megközelíthető.

A Sóháta természetvédelmi terület (sószoros, sószakadékok, sósziklák)

A Sóháta 8 ha kiterjedésű országos és megyei földtani védterület, Parajd belterületétől délnyugatra terül el. Legmagasabb pontja a Sóshegy (576 m) nevet viseli. A sóshegy töbrei, sódolinái, a Korond vizének áttöréses szurdoka és az esőbarázdás kősósziklák alkotják a tulajdonképpeni geológiai természetvédelmi területet. (a) A Sószoros. A Parajdtól délre kialakult sószoros Erdély egyik legszebb és legérdekesebb természeti ritkasága. A régi sóbánya közelében a Korond vize (vagy Nagyvíz-patak) a festői Sószorosban tör át a Sóháta (vagy Nagyholló, azaz a sótömzsöt magába foglaló domb) és a Gyurkos (Kisholló, Gyilkos-oldal) között. A szoros két oldalában, napos időben a pőre sósziklák csillogó látványa fogadja a Felsősófalva felé tartó látogatókat. A szoros környékén a só közeli jelenlétét jelzi a vörös sóvirág (Salicornea herbacea). (b) A sószakadékban (népiesen a sógödörben, az egykori Erzsébet-tárna nyomvonalán) szintén számos bizarr szószikla figyelhető meg, kisebb-nagyobb sóbarlangokkal, sókarfiol-felületekkel, sárfolyásokkal. Sajnos, sok idehordott szemét csúfítja a természeti látványt. (c) A Sóháta tetején, a sótömzs fölött kisebb-nagyobb dolinák, tölcsérek figyelhetők meg, melyek a beszivárgó vizek által kimart földalatti üregek behorpadásainak az eredményei. A Sóháta északi oldala az utóbbi időben hétvégi házakkal népesült be.